2015. május 18., hétfő

A tavaszi idénynövényekről, avagy mit ültessek a lakásba?

A természet megújulásakor magunk is több időt töltünk a szabadban, vágyunk a friss levegőre, élvezzük a kellemes napsütést, a virágillatot. A tavaszi növényeket azonban otthonunkban is szeretjük látni, tartóssá tenni, egy kicsit a természetet magunkhoz csempészni.

Nekünk, városi embereknek a tavasz nagyszerű lehetőséget ad arra, hogy erkélyen, balkonon mini kertet varázsoljunk kerti szerszámaink segítségével, és néhány cserepes növénnyel jelezzük a kellemes változást az időjárásban és a lelkünkben is.

Tavaszi növényekből hatalmas választék áll rendelkezésünkre, hogy széppé tehessük környezetünket. Mindenképpen arra kell törekednünk, hogy a virágok telepítése és további gondozása kellemes időtöltés, ne pedig a napi munka utáni robot, esetleg ismeretlen rovarokkal való küzdelem legyen.

Érdemes a jól ismert – vagy anyukánk, esetleg a szomszéd néni által jól ismert – növényeket választanunk. Nem mindegy az sem, hogy az adott virág mennyire fény- illetve vízigényes. Próbáljuk meg ezeket saját napi rutinunkkal is összehangolni. Nyugati fekvésű erkélyünkön, - amennyiben kora délután érkezünk haza – kellemesen ejtőzhetünk, ám lehetséges, hogy az öntözéssel meg kell várnunk a késő esti órákat, amikor már aludnánk, hiszen korán reggel kelnünk kell. Amennyiben a későn kelők közé tartozunk, nem ajánlatos például hajnalkát ültetnünk, mert gyakorlatilag sosem a virágokat, csak a zöld szárakat, leveleket fogjuk látni. Futó- vagy csüngő növényeknél a szomszéd haragja is meglephet, ha munkánk miatt napokig távol vagyunk otthonunktól, így növényeinktől is.

Most nézzük meg a tavaszi növények gondozásának szebbik oldalát. Az egynyári virágok – mint nevükből kiderül -, rövid életűek, azonban nagyon hálásak a megfelelő gondozásért. Gyorsan fejlődnek, virágba borulnak, azt sugallják, hogy sosem ér véget a tavasz és a nyár. Rengeteg színben kaphatóak. Minden virágos növényre jellemző, hogy a piros színűek az ellenállóbbak. Ezeket inkább az utcára néző ablakokba, erkélyekre telepítsük. Ha aggódóbbak, vagy rutintalanabbak vagyunk, vízigényes növényeket válasszunk. Biztosan nem fogjuk túlöntözéssel tönkretenni őket és a lelkünk is nyugodt lehet egy-egy melegebb tavaszi napon. (Ilyenek: impatiens, lobélia, mézvirág.)

Az előre tervező virágszerető emberek számára a hagymás növények teljes kibontakozást nyújthatnak. A tavasz végén elvirágzott növények hagymáit kivehetjük a ládából vagy cserépből és az őszi visszaültetésig foglalkozhatunk azzal a gondolattal, hogy hol és milyen virágtársítással szeretnénk következő tavasszal látni őket. (Krókusz, jácint, tulipán, nárcisz)

A hagymák helyére egynyári növényeket ültethetünk, melyek fajtáját és számát természetesen már a tél folyamán megterveztük.

Divatos is, és hasznos is néhány gyógy-, vagy fűszernövényt kéznél, vagyis cserépben, otthon nevelni. Mutatós lehet a muskátli mellett a kakukkfű, de vigyázzunk, mert a virágföld tartalmazhat olyan anyagot, amit nem tennénk a fűszerrel a levesbe.

Szobanövényeket is kitehetünk virágba borult teraszunkra, de ők jóval nagyobb odafigyelést igényelnek, általában érzékenyebbek az időjárás változásaira, mint edzett tavaszi virágaink.

A növényekkel való foglalkozás egész évben kikapcsolódást nyújthat számunkra. A tavasz, - a kikelet – a legfontosabb időszak, de ne feledjük: egy kertész számára – ha kertje néhány cserép, vagy balkonláda is – az ősz az első hóvirág elhervadásával kezdődik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése