Ma már számos járművel közlekedhetünk. Vonatok, buszok, autók, repülők és a kisebb - nagyobb hajók is elvisznek bennünket uticélunkhoz, szinte bármilyen országba eljuthatunk, de kedvünkre szórakozhatunk is. Magyarországon is számos helyen motorozhatunk, kocsikázhatunk vagy akár vitorlázhatunk. Azonban minden egyes gépjármű használatához szükség van a megfelelő vezetői engedélyre.
Mire készülj fel, ha vitorlást szeretnél vezetni?
Először is részt kell venned egy orvosi alkalmassági vizsgálaton. A vizsgálat egy felméréssel kezdődik. Itt két fontos téma kerül szóba, az egyik a személyes célod. A vizsgálat szempontjából ugyanis nem mindegy, hogy önállóan, hobbi szinten szeretnél vitorlás hajót vezetni, vagy egy turisztikai vállalkozást szeretnél fenntartani. Kiváló és nálunk még nem annyira megszokott program lehet a hajókázás. De ha szakmát váltanál és az iskolában szeretnéd a hajózással összefüggő témákat tanítani, az is lehet egy kiváló cél. Ezekre az eltérő helyzetekre ugyanis eltérő típusú orvosi igazolásra van szükség.
Mi történik az orvosi alkalmassági vizsgálatokon?
Minden esetben egy részletes állapotfelméréssel kezdődik ez az alkalmassági vizsgálat. Körültekintően átnézik az érzékszervek működését is. A látásnak több szempontból is jelentősége van, ezért kitérnek a látás élességére, a térlátásra, felmérik a látóképességet a szürkületi viszonyok között, de figyelnek a szem mozgásaira is. A hallást is ellenőrzik, itt azonban már kevesebb vizsgálaton kell részt venned. No és persze a fizikai állóképesség is lényeges, hiszen természetes körülmények között kell a vitorlást irányítani és bizony sokszor veszélybe sodorhat az időjárás is. Sajnos azonban nem mindenki vezethet hajót. Több olyan betegség is van, ilyen például a szív és érrendszeri megbetegedések, légzőszervi problémák, mozgáskorlátozottság, amely kizárja a vitorláshajó vezetéséhez szükséges orvosi engedélyeket.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése