A zeller népies elnevezése a celler, a meleg, naposabb területeken érzi igazán jól magát. Értékének jelentős része inkább a gumójában található, de a szárát is előszeretettel hasznosítják. Sokan úgy vélik, hogy nemivágy-serkentőként is megteszi a hatását.
3 változatát különböztethetjük meg, hazánkban a gumós zeller a legelterjedtebb, de van még metélő és halványító típusú is, ezeknek a C-vitamin tartalma jelentős mértékű, 25-45mg/ 100g. Ezen kívül a zellerben megtalálható a kalcium, vas, foszfor, kálium, magnézium és még jó néhány nyomelem. A levele pedig illóolajokban, furokumarinokban és flavonoidokban gazdag. A zeller a vese működését is pozitívan befolyásolja. Gyakran fogyasztják emésztési panaszok, étvágytalanság fennállása esetén is. Ebből kifolyólag megállapíthatjuk, hogy az immunrendszert lényegesen erősebbé teszi.
Hogyan fogyaszthatjuk a zellert?
A gyógyhatása akkor a legideálisabb, ha nyers állapotában fogyasztjuk. A zöldje májustól kezdve folyamatosan szedhető, a gumója pedig őszre lesz a leghúsosabb. Nyersen leginkább salátákhoz illik, de felhasználhatjuk főzelékekhez, levesekhez vagy mártásokhoz.
Hazánkban meglehetősen közkedvelt a zellerkrémleves, ami gyorsan elkészíthető és nem kell hozzá sok hozzávaló, ráadásul nem is drága. A leveléből gyógyteát is főzhetünk. A zellert reszelt almával és répával is fogyaszthatjuk, ennek a keveréknek a levét ugyancsak kifacsarhatjuk. Csinálhatunk rántott zellert is, sőt egy kis olívaolajjal meglocsolva és megfűszerezve tepsiben is kisüthetjük, amihez összedobhatunk egy ízletes mártogatóst és már meg is van a nassolnivaló az esti filmhez.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése