2021. január 20., szerda

Amit a fogászati röntgenről tudni érdemes

 

A fogászati röntgen olyan diagnosztikai eljárás, ami képet mutat a fogak aktuális állapotáról. Jól kimutathatóak a gyulladások, rendellenesen növő fogak, a csontszerkezet állapota, de még azok a ciszták is láthatóak, amelyeket a fogorvos szabad szemmel nem vesz észre. A röntgenfelvételt a fogorvos jellemzően a kezelések megkezdése előtt írja elő. A technológia fejlődésének köszönhetően ma már attól sem kell tartanunk, hogy a röntgensugarak megterhelik szervezetünket, ugyanis a napjainkban alkalmazott digitális röntgenképek lényegesen kevesebb sugárdózist bocsájtanak ki, ráadásul ezek minőségben is jobbnak bizonyulnak, hiszen a felvételek részletesebb képet adnak. Egyes modern gépek képesek a kétdimenziós panorámaröntgen felvételek mellett a háromdimenziós CT felvételek készítésére is.

A röntgenfelvétel készítése nem jár fájdalommal.


Mi a röntgenfelvétel készítésének a menete?

Először az ékszereket szükséges levenni, mert bezavarhatják a felvétel készítését. Ezt követően irány a röntgenszoba, ahol kapunk egy ólommellényt. A fejünket az asszisztens az ideális pozícióba állítja be, majd mozdulatlannak kell lennünk, amíg a felvételt csinálja. A képet a fogorvos szinte azonnal szemügyre tudja venni a számítógépen. A röntgenfelvételt jellemzően 3-6 hónapig van módunk felhasználni.

Amikor egy darab fognak az állapotára kíváncsi a szakorvos, akkor kisröntgent rendel el, hogy nagyobb felbontásban, részletesebben lássa azt, így mélyrehatóbb betekintést nyer, erre például a gyökérkezelések alkalmával lehet szükség. Panorámaröntgen során a teljes fogazat vizsgálat alá kerül, ezt állapotfelmérés, góckutatás alkalmával rendelhetik el, vagy speciális fogászati beavatkozások előtt, ilyen lehet a csontpótlás, fogbeültetés. A fogszabályozásokhoz pedig teleröntgenre utalják be a pácienst.

A röntgenfelvétel készítése egyáltalán nem jár fájdalommal, még csak kellemetlenségekkel sem és csupán pár percet vesz igénybe. Terhesség és szoptatás ideje alatt viszont nem ajánlott a vizsgálat. Ez minden a fogászati röntgenről, amit általánosságban tudni érdemes, de még számtalan információról olvashatunk az interneten.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése