2020. június 24., szerda

Mit egyen az, aki vérszegény?

A vérszegénység akkor alakul ki, ha túl kevés a szervezetünkben a vörösvérsejt, valamint a hemoglobinszint is alacsony. Ebben az állapotukban nem képesek ellátni a feladatukat, tehát nem tudnak megfelelő mennyiségű oxigént és tápanyagot szállítani a sejtek számára.

A vérszegénységet többnyire a vashiánnyal kapcsolják össze, de a B12 vitamin és a folsav hiánya is nagyban hozzájárul a kialakulásáért. Sajnos súlyos betegségekre is utalhat ez az állapot, például valamilyen daganatos elváltozásra. A kezelést többnyire gyógyszeresen végzik a szakemberek, de bizony a táplálkozás is meghatározza a javulást. Egy jól összeállított étrenddel rövid idő alatt bekövetkezhet a javulás, ami fenn is tartható a későbbiekben.

A cékla kiváló vasforrás a szervezetünk számára

Melyek ezek az ételek, élelmiszerek?


A hüvelyes zöldségek rendkívül gazdagak vasban, ezek közül is kiemelkedő szerepe van a szójababnak, ráadásul még a zsírtartalma is alacsony és nagyon jó fehérjeforrás. Figyeljünk arra, hogy a hüvelyesekben van olyan sav, ami nem engedi a vas felszívódását a szervezet számára, ám ezt meggátolhatjuk azzal, ha például egy éjszakán át vízben áztatjuk a zöldséget.

A vashiányos betegeknek célszerű vörös húsokat fogyasztaniuk, például marhát vagy sertést, hiszen ezek nagy mennyiségben tartalmaznak vasat. A marha és sertés máj még jobbnak bizonyulhat, amelyben az A és B vitamin is megtalálható.

A vas úgy épül be a leghatékonyabban a szervezetünkbe, ha a C vitamin mennyisége is elegendő, tehát ennek a pótlására is ügyeljünk. A tojás napi szintű fogyasztása erősen javasolt, ugyanis nagymértékű vasforrást jelent a számunkra, a reggeli rántottához célszerű például egy frissen facsart narancslevet is innunk, hogy a C vitamin se maradjon el.

A sötétzöld leveles zöldségek szintén tökéletesnek bizonyulnak, gondolunk itt a spenótra, vízitormára, de a céklát is okvetlen meg kell említenünk.

2020. június 10., szerda

Készítsünk bodzaszörpöt!


Itt a szezonja a bodzának, ilyenkor rengeteg család készíti el belőle a mennyei szörpöt, amelyet a gyerekek és a felnőttek egyaránt szívesen fogyasztanak, hiszen meglehetősen ízletes.


Hogyan kell a bodzaszörpöt elkészíteni?


Egy 5 literes üveghez körülbelül 12-14 darab bodzára lesz szükségünk, valamint 50 dkg cukorra, 1 citromra, 3 gramm citromsavra és két evőkanál ecetre.
Egy fazékban forraljunk fel vizet, majd hagyjuk, hogy teljesen kihűljön. A frissen szedett bodzavirágot alaposan mossuk át, ezután tegyük a cukrot a befőttes üvegbe. Ezt követően mehet rá a bodza, a citromkarikák, a citromsav és az ecet is. Öntsük fel a kihűlt vízzel és fedjük le a keveréket egy fóliával.

Végül helyezzük hűvösebb helyre, ahol hagyjuk állni 5 napon keresztül, de figyeljünk arra, hogy naponta egyszer kavarjuk át. A szükséges idő elteltével szűrjük le és osszuk szét csavaros üvegekbe.
A nagy kánikulában érdemes a hűtőben tartani egy üveggel, mert remek hűsítő ital.

A bodza nem csak finom, hanem jótékony hatása is van az egészségünkre nézve. A tudományos elnevezése a növénynek Sambucus nigra, előfordulási helye Európa és Észak-Amerika, így a Kárpát-medencében is elterjedt.

Az indiánok már régen is felfedezték gyógyító hatásait és a fertőzések kezelésére alkalmazták. Kiváló az influenza kellemetlen tüneteinek a kezelésére, enyhíti a torokfájást, izomfájdalmat és a láz csillapítására is alkalmas. Méregtelenítő hatással is bír, nehezebben alakulnak ki a bőr felületén pattanások, különféle bőrkiütések.

Enyhe hashajtóként, vízhajtóként is ismert. ennek köszönhetően javasolt a fogyasztása a székrekedés fennállásakor. A bodzaszörp a koleszterin szintet ugyancsak csökkenti. A növény öregedésgátló tulajdonságai is ismertek a társadalom körében, ráadásul remek az immunrendszer megerősítésében is, ezért érdemes rendszeresen fogyasztanunk, akár teaformájában is.