2023. február 8., szerda

Milyen betegség az influenza és mit tehetünk ellene?

Az influenza olyan vírusos megbetegedés, amelyet jellemzően magas láz, orrfolyás, köhögés, rossz közérzet, gyengeség, levertség, izomfájdalom és a légutak nyálkahártyájának megduzzadása jellemez. A megbetegedés cseppfertőzéssel terjed, főleg késő ősztől kezd terjedni és kora tavaszig tombol. A világ minden táján jelen van az influenza és egyik napról a másikra ágynak dönthet bárkit. Január és február a legkritikusabb hónap és 8-10 hét, amíg folyamatosan jelen van.

Az influenza ellen védőoltással védekezhetünk.

 

Az influenza ortomixovírusok családjába tartozik, zárt közterületeken, tömegközlekedésen, szórakozóhelyeken, konferenciatermekben és iskolákban terjedhet a legjobban. A fertőzést követően 1-3 nap mire megjelennek a tünetek, hirtelen jelentkezhet láz, levertség, hidegrázás, elesettség, izomfájdalom, étvágytalanság, de az egész mellé torokfájás is társulhat. Több hétig is eltarthat, mire a tünetek megszűnnek, a száraz köhögés is sokáig fennállhat. Az influenza szövődménye lehet sajnos tüdőgyulladás, középfülgyulladás, de akár még agyhártyagyulladás is.

A háziorvos vagy belgyógyász fizikális vizsgálatot végez, meghallgatja a tüdőt, végig tapogatja a nyirokcsomókat, megkopogtatja az arcüreget és belenéz a garatba. Ma már gyorsteszt is végezhető az influenza kimutatására. Amennyiben szövődmény gyanúja fennáll, további irányított vizsgálatokra kerülhet sor, elrendelhetnek mellkas röntgent, de kérhetnek fül.orr-gégészeti véleményt is.

Hogyan előzhetjük meg az influenzát?

Az influenza tüneteit vény nélkül kapható lázcsillapítók, orrspray, torokfertőtlenítők és köptetők segítségével enyhíthetjük, a beteg jellemzően magától meggyógyul. Ágynyugalom és bőséges folyadékpótlás is hozzájárul a mihamarabbi gyógyuláshoz. Antibiotikumra akkor van szükség, ha felülfertőződés történik, ilyenkor zöld köpetet és zöld orrváladékot tapasztalhatunk. Aktív immunizálással védekezhetünk az influenza ellen, ilyenkor kérjük az influenza elleni védőoltás beadatását. Az oltóanyagok tartalmazhatnak élő, gyengített kórokozót vagy ennek az antigénjét. A tartós hatás érdekében ismételt oltásokra is szükség lehet. Magában az oltóanyagtól nem lehet influenzás az érintett személy, csupán akkor, ha az oltóanyag beadatásánál már lappangott a szervezetében a vírus.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése