2019. szeptember 2., hétfő

A túlzott koffeinfogyasztás veszélyei!

A legtöbb embernek egy csésze feketével indul a nap, ám sokan még ezen kívül napközben is fogyasztanak kávét, vagy valamilyen koffeintartalmú italt, például kólát vagy energiaitalt a fáradtság érzet megszüntetésére.Ez nem meglepő, hisz a koffein élénkít, felpörget, segít a koncentrációban, ám ha túl sokat fogyasztunk belőle, olyan tünetegyüttesek jelentkezhetnek, amelyekről nem is gondolnánk, hogy a koffein túladagolás okozott. Kialakulhat kóros álmatlanság is, de még számos egyéb probléma.


Mit tesz szervezetünkkel a sok koffein?


Az adenozin nevű hormon felelős a fáradság kialakulásáért, aminek a működését a koffein blokkolja, az adrenalint pedig fokozza. Abban az esetben, ha túl nagy a dózis idegesség és szorongás fog fellépni. Ilyenkor mindenképp célszerű kicsit vissza venni a kávé fogyasztásából.

Alapesetben a kávé jó hatást gyakorol a bélrendszerre, normalizálja a székletet, elősegíti az emésztést, túl sok fogyasztása esetén viszont hasmenést okoz, illetve a reflux betegek tünetei erősebbek lesznek. A gyomorfekély kialakulását szerencsére a túlzott kávé ivás nem idézheti elő.

A rabdomiolízis kialakulását is előidézheti a túlzott koffeinbevitel, ez egy olyan betegség, ami a vázizomzat pusztulásához vezet az erre hajlamos egyéneknél. Tüneteket sajnos nem produkál a folyamat, legtöbbször vér- és vizeletvételnél derül rá fény. Továbbá a nagyobb mennyiségű koffein megemeli a vérnyomást, szaporább lesz a pulzusunk, ezért érdemes meghúzni egy határt a koffeintartalmú italok fogyasztásával kapcsolatban.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése