2021. április 28., szerda

A fitness világ rejtelmei

 Az egészségünk megőrzéséért számos dolgot tennünk kell, ráadásul nem kevés akaraterőre van szükségünk ahhoz, hogy bizonyos ajánlásokat betartsunk. Az egészséges életmódhoz a táplálkozás és a rendszeres mozgás is hozzátartozik. Fontos, hogy rengeteg gyümölcsöt és zöldséget fogyasszunk, lehetőleg nyers formájukban, hiszen így van bennük a legtöbb vitamin, de megfőtt formájukban is egészségesek. Lehetőleg napi 5 alkalommal étkezzünk, természetesen kis mennyiségeket, ne felejtsük el, hogy a koplalás nem megoldás semmire, ezzel még ártunk is a szervezetünknek. Az immunrendszerünk is erősödik, ha megfelelő élelmiszereket fogyasztunk, próbáljunk inkább sovány húsokat enni, kerülni a magas szénhidráttartalmú ételeket, cukorokat, inkább a magas fehérjetartalmúakat válasszuk, amelyek kalóriában szegények.



Az egészséges étrend önmagában nem elegendő, elengedhetetlen, hogy kiegészítsük valamilyen mozgással is, amit rendszeresen űzünk. Igyekezzünk megtalálni azt a mozgásformát, amit szívesen végzünk és nem kényszerből tesszük, így garantált, hogy rövid idő alatt a hobbinkká válik. Legyen szó bármilyen edzésről is, minimum heti 3 alkalommal szánjuk rá az időt és csináljuk.

Keresgéljünk ötleteket az interneten...

Az online térben számos fitnessel foglalkozó blogot olvashatunk, ahol bőven adnak tippeket az edzésekkel kapcsolatban. Arról is kaphatunk információkat, hogy bizonyos egészségügyi problémák fennállása esetében milyen mozgást javasolnak a szakemberek. Egy jó fitness blog rengeteg témával foglalkozik, gyakorlatilag bőven meríthetünk ötleteket az életmódváltással kapcsolatban, ha az oldalon megjelent cikkeket átböngésszük. Például a csontozatunk megerősítésére is külön léteznek sporttevékenységek, amennyiben ez a célunk, okvetlen nézzünk utána a hozzáértő személyek ajánlásainak.

Az ülő munkát végzőknek is erősen javasolt a rendszeres mozgás, főleg azok a fajta típusúak, amelyek jó hatással vannak a hátgerincre. De a fitness blogokon ezzel a témával kapcsolatban is olvashatunk részletesebben, éppen ezért célszerű szabadidőnkben ilyen cikkeket olvasgatnunk.

2021. április 14., szerda

Van a koffeinnek egészséges beviteli mennyisége?

 A kávét nagyon sokan szeretik, vannak, akiknek kizárólag egy csésze fekete után indulhat a nap. A kávé koffeint tartalmaz és sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mekkora az a mennyiség, ami már függőséget okoz. Cikkünkben most bemutatjuk a koffein élettani hatásait és azt, hogy mekkora mértékig javasolt a fogyasztása. 



Miként dolgozza fel a koffeint a szervezet?

A test gyorsan szívja fel italokon és kapszulákon keresztül, A stimuláció nagyjából 15-30 perc elteltével kezdődik meg és órákon keresztül el is tarthat. A koffein túladagolásának a tünetei között szerepel a hányinger, hányás, hasmenés, szédülés és a gyakori vizelési inger. Országonként eltérő a napi bevitel, az Európai élelmiszerbiztonsági Hatóság nálunk napi 400 mg-ot javasol naponta. Lehetőleg az egyszeri bevitel ne haladja meg a 200 mg-ot. Amennyiben ezt nem tartjuk be, csökkenhet az alvási idő.

A koffein normál mennyiségének a bevitele az egészségünkre nézve pozitív hatásokat gyakorol, serkenti a szívműködést, növeli a pulzusszámot. A magas vérnyomásúaknak viszont nem annyira javallott a koffeinos tartalmú italok, kávék fogyasztása, mivel növeli a vérnyomást. Alkalmi fogyasztás esetében növeli az anyagcsere folyamatot, vízhajtó hatásának köszönhetően tágítja a veseereket, gátolja bizonyos ionok visszaszívódását. A rendkívül magas minőségű kávé élénkít, javítja a fizikai állóképességet, ráadásul a gyomornedv elválasztását is fokozza. Továbbá, elősegíti a gondolkodást, tehát a szellemi funkciókra is pozitívan hat. 

Mire figyeljünk, ha koffeint fogyasztunk?

Számos tényező befolyásolja, hogy az adott szervezetre nézve milyen reakciókat vált ki. Például azoknál, akik éppen antibiotikumot szednek, náluk lassul a koffeint kiürülésének folyamata, ami erőseb szívdobogást, idegességet eredményezhet. A fájdalomcsillapítók hatását is felerősíti a koffein, így kevesebb mennyiséget kell bevenni a gyógyszerből. Vaspótlók szedése közben ugyancsak el kell gondolkodnunk a koffeintartalmú italok fogyasztásán, mivel a vassal nehezen oldódó vegyületet alkot. 

2021. április 1., csütörtök

Oltások, amiket minden gyermek megkap Magyarországon

A koronavírus előtt is léteztek olyan világjárványok, amelyek alaposan felforgatták az emberiség életét. Ilyen volt a XIV-ik századi pestis, amely során az elhalálozás százmilliós nagyságrendre tehető, vagy a XX-ik századi spanyolnátha. A korai időkben még nem álltak rendelkezésre olyan orvosi megoldások, amelyekkel hatékonyan lehetett volna védekezni a kórságok ellen, azonban az 1770-es években egy véletlen felfedezés során megtalálták a világ első védőoltását.



Világjárványok után sokszor kialakul az úgynevezett nyájimmunitás, ami azt jelenti, hogy az emberiség ellenállóvá válik egy adott kórokozó ellen, így az a feledésbe merül. Modern korunkban már nem ennyire egyszerű a helyzet, hiszen különféle okok miatt megjelenhetnek mutációk, amelyek újra kihívások elé állítják Földünk népességét. A tudomány fejlődésének köszönhetően azonban a védőoltások képesek védelmet biztosítani az igazán súlyos, ám a nyájimmunitással nem védhető fertőzések ellen. Jelenleg ezen vakcinák többségét még gyermekkorban kell beadni annak érdekében, hogy a szervezet megfelelő védőmechanizmusai kialakuljanak.

Melyek a kötelező védőoltások és melyek az ajánlottak gyermekkorban?

Létezik egy úgynevezett oltási naptár, amely meghatározza, hogy egy gyermeknek mikor milyen vakcinát kell megkapnia. Az első a TBC, azaz a tuberkulózis elleni védettséget biztosító injekció, majd sorban jön a DTPa, Hib, IPV, végül pedig a Hepatitis B oltás. Léteznek ezeken felül ajánlott, és nem kötelező változatok, amelyeket jellemzően magánrendelőkben – mint amilyen például a Budai Oltóközpont is- lehet beadatni, térítés ellenében. A legismertebbek közé tartoznak a rotavírus, a bárányhímlő, vagy a kullancsok által terjesztett, agyvelőgyulladást kiváltó megbetegedések ellen védő vakcinák. Ezeknek a beadatását is egyre több szülő tartja fontosnak.